DAX 30-terminen faller kraftigt inför öppningen

Monday, March 16, 2020 7:47 AM
Inför den europeiska börsöppningen sjunker Euro Stoxx 50-terminen med 5,64 procent, medan FTSE 100-terminen backar 5,08 procent och DAX 30 terminen sjunker 5,73 procent.

Den amerikanska S&P 500 terminen backar 4,78 procent.

KursDiff i dag
Euro Stoxx 50 termin2 407,00-5,64%
FTSE 100 termin5 062,00-5,08%
DAX 30 termin8 649,50-5,73%
CAC 40 termin3 853,00-6,23%
S&P 500 termin2 555,50-4,78%
Nasdaq 100 termin7 541,00-4,55%
Sweden 10 Y-0,17%0,00
Tyskland 10 Y-0,58%-0,03
USA 10 Y0,76%-0,19
UK 10 Y0,40%0,14
Italien 10 Y1,89%0,06
Frankrike 10 Y0,10%0,09
Spanien 10 Y0,59%0,12
EUR/USD1,11680,0066
USD/JPY106,4420-1,5350
USD/SEK9,72460,1169
EUR/SEK10,86420,0820
GBP/SEK12,01100,0894
Brent, USD/fat31,80-6,06%
WTI, USD/fat31,17-4,36%
Guld spot, USD/oz15341,14%
Siler spot, USD/oz14,16-2,34%
Källa: Factset