Mälaråsen minskade förvaltningsresultatet i tredje kvartalet

Thursday, November 25, 2021 2:58 PM
Fastighetsbolaget Mälaråsen redovisar ett lägre förvaltningsresultat i tredje kvartalet 2021 jämfört med motsvarande kvartal i fjol.

Hyresintäkterna uppgick till 15,1 miljoner kronor (15,0), en ökning med 0,7 procent mot föregående år.

Driftnettot uppgick till 15,0 miljoner kronor (15,0) och därmed i samma nivå som föregående år.

Förvaltningsresultatet uppgick till 9,8 miljoner kronor (11,1), en minskning med 11,7 procent mot föregående år.

Värdeförändringar uppgår till 0,0 miljoner kronor (0,0) på fastigheter och 0,2 miljoner kronor (0,0) på räntederivat.

Resultatet före skatt var 9,8 miljoner kronor (11,1).

Resultatet efter skatt blev 8,8 miljoner kronor (10,0), en minskning med 12,0 procent mot föregående år. Resultat per aktie hamnade på 3,30 kronor (3,70), vilket innebär en minskning med 10,8 procent mot föregående år.

Substansvärdet, mätt som EPRA NRV, steg till 214,20 kronor per aktie (167,80) per den 30 september.

- Mälaråsen levererar återigen ett stabilt resultat, vilket är det 20:e kvartalet i rad. Under nio
månader blev vårt förvaltningsresultat cirka 32 miljoner kronor och våra fastigheter är fullt uthyrda i 10 år till Volvo Cars. Hyresmarknaden är stark och vi tror mycket på framtiden för vår typ av fastigheter som vi benämner ”citynära logistik med showroom”. En ökning av konsumenter boende i storstäder utmanar återförsäljare att leverera produkter och service både snabbare samt mer bekvämt. Last mile delivery är en viktig faktor till en bra kundupplevelse, kommenterar styrelseordförande Henrik Viktorsson i delårsrapporten.

- Med en långsiktig bankfinansiering i hamn har vi aktivt börjat arbeta med att utvärdera
kompletterande förvärv, förstärka organisationen och se på möjligheter för att växa vår verksamhet. Vi ser att investeringar i nya fastigheter och i befintligt bestånd kommer att öka på kassaflödet och diversifiera hyresintäkterna samt därmed minska bolagets operationella och finansiella risker, fortsätter Henrik Viktorsson.

Mälaråsen, MkrQ3-2021Q3-2020Förändring
Hyresintäkter15,115,00,7%
Driftöverskott15,015,00,0%
Förvaltningsresultat9,811,1-11,7%
Resultat före skatt9,811,1-11,7%
Nettoresultat8,810,0-12,0%
Resultat per aktie, kronor3,303,70-10,8%
Substansvärde, EPRA NRV, per aktie, kronor214,20167,8027,7%