Europeiska leveranser av bestruket finpapper ned för sjätte månaden i rad - Eurograph

Wednesday, January 25, 2023 1:01 PM
De totala leveranserna av bestruket finpapper från Europa sjönk med 36 procent i november jämfört med samma månad 2021. Därmed har leveranserna backat under sex senaste månaderna. Det framgår av statistik från Eurograph. Hittills under 2022 är leveranserna ner 8 procent.

För obestruket finpapper var leveranserna 20,4 procent lägre jämfört med motsvarande månad året innan. Hittills under 2022 är leveranserna ned 11,4 procent.

Leveranser i Europa, EurographBestruket finpapperObestruket finpapper
November 2022-36,0%-20,4%
Oktober 2022-26,5%-13,1%
September 2022-11,9%-10,4%
Augusti 2022-4,8%-4,3%
Juli 2022-5,7%-5,8%
Juni 2022-8,8%-14,8%
Maj 20223,6%-9,9%
April 2022-1,6%-17,3%
Mars 2022-4,6%-10,0%
Februari 20226,7%-7,5%
Januari 20229,4%-11,1%
December 202111,2%10,2%
November 202113,7%6,9%
Oktober 202113,2%-0,1%
September 202119,7%8,6%
Augusti 202131,9%20,2%
Juli 202130,3%5,8%
Juni 202157,0%41,7%
Maj 202149,8%46,7%
April 202119,0%21,5%
Mars 2021-3,1%2,4%
Februari 2021-19,3%-8,2%
Januari 2021-27,4%-14,9%
December 2020-10,5%-8,3%
November 2020-22,1%-6,7%
Oktober 2020-27,1%-10,3%
September 2020-23,0%-7,1%
Augusti 2020-33,1%-15,7%
Juli 2020-35,6%-17,1%
Juni 2020-36,6%-24,0%
Maj 2020-49,3%-35,8%
April 2020-36,2%-23,5%
Mars 2020-13,7%-6,5%
Februari 2020-6,1%-3,5%
Januari 2020-8,2%0,0%
December 2019-9,6%1,8%
November 2019-10,1%-5,1%
Oktober 2019-7,6%-1,4%
September 2019-12,4%-6,3%
Augusti 2019-15,7%-10,0%
Juli 2019-12,5%-2,2%
Juni 2019-21,8%-13,4%
Maj 2019-5,8%-3,5%
April 2019-8,7%1,0%
Mars 2019-11,4%-4,3%
Februari 2019-11,9%-0,7%
Januari 2019-9,9%-1,4%
December 2018-19,0%-8,7%
November 2018-11,2%-7,9%
Oktober 2018-6,0%-4,0%
September 2018-10,7%-3,9%
Augusti 2018-11,5%-1,5%
Juli 2018-5,8%-0,2%
Juni 2018-12,4 %+2,4 %
Maj 2018-12,6%-5,8%
April 2018-2,9%1,3%
Mars 2018-10,8 %-4,0%
Februari 2018-7,6%-3,5%
Januari 2018-1,2%-4,4%
December 20170,7%-4,1%
November 2017-4,3%-1,7%
Oktober 2017-0,9%1,1 %
September 2017-1,4%-3,9%
Augusti 20172,6%0,8%
Juli 20171,9%0,9%
Juni 20175,7%-1,1%
Maj 201710,0%0,6%
April 2017-5,4%-6,8%
Mars 2017+5,4%-0,1%
Februari 2017-5,5%-5,3%
Januari 2017-1,0%4,9%
December 2016-7,4%-5,5%
November 20160,7%-0,1%
Oktober 2016-8,7%-6,5%
September 2016-8,0%-3,4%
Augusti 2016-1,9%-1,8%
Juli 2016-15,8%-8,3%

Relaterade Artiklar

Dela