Bodyflight ökar omsättning och rörelseresultat under tredje kvartalet

Thursday, November 28, 2019 7:40 AM
Upplevelsebolaget Bodyflight ökar både omsättningen och vinsten under tredje kvartalet jämfört med samma period året innan.

Omsättningen steg 46,3 procent till 7,9 miljoner kronor (5,4). Ökningen beror på att även Göteborgs-tunneln är i drift samt att skjutbanan har öppnat upp för upplevelser på den korta banan.

Rörelseresultatet blev 1,1 miljoner kronor (0,4), med en rörelsemarginal på 13,9 procent (7,4).

Resultatet beskrivs fortsatt tyngas av kostnader kopplat till byggnationen och uppstarten i både Göteborg och FMJ.

Resultatet före skatt var 0,6 miljoner kronor (0,3).

Resultatet efter skatt blev 0,6 miljoner kronor (0,2), en dubbling mot föregående år.

Resultat per aktie hamnade på 0,05 kronor (0,02).

Kassa och bank uppgick till 0,4 miljoner kronor.

"Sammantaget känns det oerhört skönt att verksamheterna i både Göteborg och FMJ nu är igång och bidrar till koncernens affär. Vår tunnel i Stockholm fortsätter att leverera fina kundupplevelser med nöjda kunder som rekommenderar oss till vänner och bekanta. Även om vägen dit blev onödigt krokig har vi gjort det vi sagt vi skulle göra. Vi har nu de två högsta vindtunnlarna i världen och snart två skjutbanor av rang. Jag ser fram emot våra två bästa månader på året med Black Friday-kampanjer samt julklappsracet", uppger tillförordnade vd:n Anders Eriksson.

Bodyflight, MkrQ3-2019Q3-2018Förändring
Nettoomsättning7,95,446,3%
Rörelseresultat1,10,4175,0%
Rörelsemarginal13,9%7,4%
Resultat före skatt0,60,3100,0%
Nettoresultat0,60,2200,0%
Resultat per aktie, kronor0,050,02150,0%